Avokado Meyvesi

Avokado, Gerçekler ve Tarifler

Avokado, güney-orta Meksika’da ortaya çıkan bir ağaçtır. Avokado armutu veya timsah armudu olarak da adlandırılan avokado ağacının meyvesi, botanik olarak bir büyük tohum içeren büyük meyvelerden oluşan bir aile olarak kabul edilir.

Avokado, hastalıkları önlemeye ve vücudunuzu güçlü tutmaya yardımcı olan sağlıklı vitaminler, mineraller ve yağlar içerir. Avokado da faydalı olabilir ve bir tür kanserden korunma sağlayabilir.Avokadodan aldığınız folik asit, prostat ve kolon kanseri gibi bazı kanser türlerinin riskini önlemeye yardımcı olur.

Avokado beslenmesi:
Avokado çok fazla kalori içerir, bu nedenle önerilen porsiyon boyutu beklediğinizden daha küçüktür: ortalama bir avokadonun 1 / 3’ü (50 gram veya 1.7 ons). Bir ons 50 kalori içerir.

Avokado yağ bakımından zengindir. Ancak bunlar, ılımlı bir şekilde yediğiniz sürece, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan “iyi” yağlar olan tekli doymamış yağlardır. Avokado ayrıca 12 ons vitamin ve mineral içeren 100 gramlık bir porsiyonla yaklaşık 20 vitamin ve mineral sağlar.

 1. 485 miligram potasyum
 2. 81 mikrogram folat
 3. 0.257 miligram B6 vitamini
 4. 10 miligram C vitamini
 5. 2.07 miligram E vitamin

Düşük şekerli avokado, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olan lif içerir.Bir çalışmada, öğle yemeğine yarım taze avokado ekleyenler, sonraki üç saat boyunca avokado yemeyenlere göre yemek yemeye daha az ilgi gösterdi.

Avokado hazırlığı:
Avokadoları oda sıcaklığında saklayın, olgunlaşma sürecini hızlandırmak için 4-5 gün sürebileceğini göz önünde bulundurarak, dış kabuğu siyah veya koyu mor ve biraz da olsa bir elma veya muzla birlikte bir kağıt torbaya koyun. yumuşadıktan sonra yemeye veya buzdolabında saklamaya hazırdır.

Kesmeden önce bunları yıkayın, böylece kir ve bakteriler bıçaktan hamurun içine geçmesin.

Avokadoları dilimlemek, onları yemenin en popüler yolu olsa da, makarna ile ezip pişirebilir, en sevdiğiniz tariflerde tereyağı veya yağı yerine avokado püresi kullanabilir veya sandviçlere sürüp yayabilirsiniz.

Bir restoranda sipariş verirken, tüm avokado yemeklerinin aynı olmadığını unutmayın.

Avokado patates ve avokadolu yumurta böreği gibi bazı yemeklerin üzerine özel bir karışım eklenir ve kızartılır, bu da onları kalori ve yağ bakımından çok daha yüksek hale getirir.

Avokado hassasiyeti:
Latekse alerjiniz varsa, diyetinize avokado eklemeden önce doktorunuzla konuşun. Latekse karşı çok hassas olan kişiler, avokado tükettikten sonra da semptomlar yaşayabilir. Ayrıca beslenme lateks sendromu veya lateks ve meyve alerjisi denen şeyi de duyabilirsiniz.

Lateks ürünleri, Brezilya kauçuk ağacının (Hevea brasiliensis) özünde bulunan bir proteinden yapılır. Avokado, kendisine çok benzeyen bir protein içerir, bu da alerjik reaksiyonlara neden olur. Belirtileriniz hafif veya ciddi olabilir. Her avokado yediğinizde daha da kötüleşebilir, bu nedenle avokadonun tadı, istenmeyen semptomları önlemek için lateks içermeyen bir şekilde üretilir.

Avokadonun sağlık yararları:
Besleyici yiyecekler içeren sağlıklı bir yaşam tarzı, hastalıkları önlemeye ve tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Avokado, diyetinize ekleyebileceğiniz sağlıklı bir besindir.Avokadodan aldığınız vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağlar, hastalıkları önlemeye ve vücudunuzu iyi çalışır durumda tutmaya yardımcı olur. Ve dediğimiz gibi avokado,

 1. kanser:
  Avokadodan aldığınız folat, prostat ve kolon kanseri gibi bazı kanser türlerine yakalanma riskinizi azaltabilir. Avokadodaki besinler ayrıca kanseri tedavi edebilir.
 2. Artrit ve osteoporoz:
  Avokado yağı özleri üzerine yapılan araştırmalar, osteoporoz semptomlarını azaltabileceklerini göstermektedir. Avokadodaki K vitamini, kemik kalsiyum kaybını yavaşlatarak kemik sağlığını destekler.
 3. Depresyon:
  Araştırmalar, depresyon ve düşük folat seviyeleri arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Folik asit, kanda homosistein adı verilen bir maddenin birikmesini önlemeye yardımcı olur. Homosistein, beyninize besin akışını yavaşlatır ve depresyonu artırır. Avokadodaki yüksek folat seviyeleri, depresyon belirtilerini önlemeye yardımcı olabilir.
 4. Enflamasyon:
  Kronik iltihaplanma, diyabet, Alzheimer hastalığı ve artrit dahil birçok hastalığa yol açabilir. Avokadodaki E vitamini vücuttaki iltihabı azaltır.

Avokadodaki besinler, sindirime yardımcı olarak sağlığın korunmasına da yardımcı olabilir.Avokado, özellikle atıkların vücutta taşınmasına yardımcı olan çözünmez liflerle doludur. Lif sizi düzenli tutar ve kabızlığı önleyebilir.

 1. tansiyon:
  Avokado potasyum açısından zengindir.Potasyum, kandaki sodyum seviyelerini düşürerek ve kan damarlarının duvarlarındaki gerilimi hafifleterek kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.
 2. kalp:
  Avokadodaki en sağlıklı yağlar, tekli doymamış yağ asidi olan oleik asittir. Bu sağlıklı yağlar, kardiyovasküler inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Avokado ayrıca, iyi kolesterolün vejetaryen versiyonu olan ve betacitosterolün kandaki kolesterol seviyelerini düşürmesine yardımcı olan betacitosterol adı verilen bir besin içerir.
 3. Vizyon:
  Lutein ve zeaksantin, avokadoda gözünüze iyi gelen iki antioksidandır.Gözlerdeki dokuları UV ışınlarının hasarından korumaya yardımcı olur ve katarakt ve makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olurlar.
 4. Gebelik:
  Hamileyken günde en az 400 mikrogram folik aside ihtiyacınız var.

Krema, Tarçın, Kek, Tereyağı, Meyve suları ve diğerleri gibi gıda ürünleri üreticisi iseniz, ürünleriniz için kesinlikle güçlü ve farklı tatlara ihtiyacınız var, mağazamızdaki birçok farklı lezzeti bulmak için burayı tıklayın.

Tell us which flavor you want to try
You can order more than one flavor
Tell us which flavor you want to try
You can order more than one flavor
Overlay Image