Tatlı portakal

C Vitaminden Daha Fazlası - Portakalın Sağlığa Faydalarının Tadını Çıkarın

 

tatlı ve C vitamini konsantrasyonu ile tanınan portakallar, mükemmel bir atıştırmalık yapar ve birçok tarife özel bir tang ekler; Dünyadaki en popüler meyvelerden biri olmaları şaşırtıcı değil. Portakallar genellikle çeşidine bağlı olarak mevsimsel değişikliklerle kıştan yaza kadar mevcuttur.

Portakallar, Güneydoğu Asya’da ortaya çıkmıştır ve dünya çapında daha sıcak iklimlerde yaygın olarak yetiştirilmektedir. FAO’ya (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) Kurumsal İstatistik Veri Tabanı’na (FAOSTAT) göre, 2005 yılında ilk on portakal üreticisi Brezilya, ABD, Meksika, Hindistan, Çin, İspanya, İtalya, İran, Mısır ve Pakistan’dır.

 

Portakalların pek çok kullanım alanı vardır ve portakal suyu, ahşap mobilyaların koşullandırılmasında kullanılan kimyasallar, parfüm ve reçel üretiminde kullanılırken, bahçıvanlar portakal kabuğunu veya kabuğunu sümüklü böcek kovucu olarak kullanmıştır.

 

Öncelikle üç çeşit portakal vardır; tatlı portakal, ekşi portakal ve mandalina portakal veya daha çok mandalina olarak bilinir. Amerika Birleşik Devletleri’nin tatlı çeşidi ürettiği bilinirken, İspanya’nın ekşi çeşitliliği ürettiği bilinmektedir. Tatlı çeşitleri arasında Kan, Yafa, Hamlin, Göbek, Ananas ve Valencia portakalı bulunurken, ekşi çeşidi Seville olarak bilinir ve genellikle likör ve reçellerde kullanılır.

 

Yüz gram portakal 47 kalori, 12 gram karbonhidrat, 1 gram protein ve kesinlikle sıfır yağ içerir ve birçok sağlık yararına sahiptir.

 

Portakal kardiyovasküler koruma sağlar

Portakallar, kalbiniz için iyi olan C vitamini, lif, potasyum ve kolin içerir, bu nedenle meyveler, porsiyonunuza büyük bir destek verebilir.

 

Araştırmalar, C vitamini de dahil olmak üzere antioksidan besinler açısından zengin yiyecekler yemenin kalp hastalıklarına karşı koruduğunu göstermektedir. Kore’den yapılan yeni bir araştırmaya göre, günde en az 220 miligram C vitamini almak, kalp hastalığına karşı günde 141 miligramdan veya daha azından daha koruyucuydu. Yakın tarihli bir Hollanda çalışmasında, araştırmacılar, en düşük C alımına sahip olanların, en yüksek olanlara göre inme geçirme olasılığının yüzde 30 daha fazla olduğunu bulmuşlardır.

 

Bir elektrolit minerali olan potasyum, elektriğin vücudunuzdan geçmesini sağlamak için hayati önem taşır ve bu da kalbinizin atmasını sağlar. Potasyum eksikliği, düzensiz bir kalp atışı olan aritmiye yol açabilir. 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, her gün 4.069 mg potasyum tüketen kişilerin kalp hastalığından ölüm riski, günde yalnızca yaklaşık 1.000 mg potasyum tüketenlere kıyasla yüzde 49 daha düşüktü. San Diego merkezli bir beslenme uzmanı olan Laura Flores’e göre, “portakallarda bulunan potasyum, kan basıncını düşürmeye yardımcı olarak felce karşı koruma sağlıyor.” Kalp ile ilgili başka bir faydaya dikkat çekerek, portakalların “folat bakımından yüksek olduğunu, bu da bir kardiyovasküler risk faktörü olan homosistein düzeylerini düşürmede yararlı” olduğunu belirtti.

Krema, Tarçın, Kek, Tereyağı, Meyve suları ve diğerleri gibi gıda ürünleri üreticisi iseniz, ürünleriniz için kesinlikle güçlü ve farklı tatlara ihtiyacınız var, mağazamızdaki birçok farklı lezzeti bulmak için burayı tıklayın.

 
Tell us which flavor you want to try
You can order more than one flavor
Tell us which flavor you want to try
You can order more than one flavor
Overlay Image