Füme Et Aroması

Nedir ve nasıl yapılır?

Özel ekipmanlarımız sayesinde, tamamen olgun gıda ürünleri üretmek ve etin sıcaklığını yükseltmek için hava sıcaklığı artırılır ve dikkatlice kontrol edilir.

Et ve balık, etin tütsülenme sürecinde nemi tutmasına yardımcı olmak için genellikle salamura içinde saflaştırılır.
Tarihçiler, modern füme etlerin Türkiye’de ortaya çıktığına ve Türk ordularının işgali ve yemek kültürlerinin örtüşmesi nedeniyle Romanya’ya getirildiğine inanmaktadır. Romanya’daki en önemli kasaplardan ve et işleyicilerinden bazılarını et içme sürecini iyileştirmeye teşvik etti, bu da daha sonra lezzette önemli bir artışa neden oldu.Dumanın içinden çıkan lezzetli tadın nedenini bilerek Et yüzeyine yapışan çok sayıda aromatik hidrokarbon içeren maddeler sayesinde, sürekli olarak gelişime sağlanabilindi. O kadar popüler hale gelen bu lezzet dünya çapında herkes için uygun fiyatlı hale geldi.

Et yemenin en popüler yolları
Elektrik, metal çubukları belirli bir sıcaklıkta ısıtmak için kullanılır ve bu metal çubukların üzerlerine bir miktar odun yerleştirilir, bu da ahşabın hafif yanmasına neden olur ve bu da dumanın orta derecede dışarı çıkmasına neden olur ve bu yöntem sıcaklık kontrolü açısından en kolay olanıdır.Çünkü yapmanız gereken tek şey yapmak, cihazı açmak ve sıcaklık kadranının derecesini ayarlamak için kontrol etmektir ve odun yakma işlemi orta sıcaklıkta ve yavaş bir şekilde yapıldığından elektrik nedeniyle en pahalı olarak kabul edilir.Tütsüleme işlemi sürer ama diğer seçeneklere göre daha az aromalı olur.

Odun parçalarını daha yanıcı hale getirmek için elektrik yerine gaz alevini kullanan bazı üreticiler veya şefler de vardır ve bu yöntem çok basittir.Elektriğin pahalı veya kıt olduğu bölgelerde insanlar için daha iyi bir seçim olabilir.Bu yöntem kolay olsa da, ancak her tütsüleme yapıldığında bol miktarda odun kömürü satın almak gerekir ve odun kömürü ayrıca ateşi tutuşturmayı ve belirli bir tutuşma derecesinde muhafaza etmeyi, kömürü hareket ettirmeyi ve özellikle büyük miktarlarda üretim yaparken yorucu olacak diğer birçok gereksinimi gerektirir. Odun içenler kesinlikle temel lezzetin ortaya çıkmasının temelidir, Bununla birlikte, bu yöntem nispeten ilkel kalır ve endüstriyel üretim için uygun değildir ve modern ev veya endüstriyel aletlerin varlığına rağmen, alanında da yetersizdir.

Gıda tatlandırıcılarının rolü:
Füme et aroması:
Bahsedildiği gibi, bu lezzet dünya çapında geniş çapta yayılmıştır, ancak birçok araştırmadan sonra gıda sağlık alanında ki bilim adamları ve araştırmacılar etin tütsülenmesinin odunun  yanmasından kaynaklanan dumana maruz kalması için uzun bir süre gerektirdiğini keşfettiler. Geleneksel kavurma işlemi çok sayıda üretilenleri aşan karbondioksit katmanları oluşturur.

Bu nedenle ortaya füme etin lezzetini farklı füme et türlerine uyacak şekilde sulu sıvı, yağlı sıvı ve toz şeklinde üretme fikri çıktı. Bu ürünler üretim sürecinde nispeten az miktarda kullanılmasına rağmen, hazırlık işlemi sırasında hızla yayılan geliştirilmiş bir tada bağlı olan ürünlerdir.

Krema, Tarçın, Kek, Tereyağı, Meyve suları ve diğerleri gibi gıda ürünleri üreticisi iseniz, ürünleriniz için kesinlikle güçlü ve farklı tatlara ihtiyacınız var, mağazamızdaki birçok farklı lezzeti bulmak için burayı tıklayın.

Tell us which flavor you want to try
You can order more than one flavor
Tell us which flavor you want to try
You can order more than one flavor
Overlay Image