Kırmızı Ahududu

Meyveler, antosiyaninler, ellagik asit ve resveratrol gibi harika bir antioksidan kaynağıdır.

 Hücrelerinizi korumanın yanı sıra, bu bitki bileşikleri hastalık riskinizi azaltabilir.

Bir çalışma, yaban mersini, böğürtlen ve ahududuların nar ile birlikte yaygın olarak tüketilen meyveler arasında en yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğunu gösterdi.

Aslında, birkaç çalışma, meyvelerdeki antioksidanların oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini doğrulamıştır.

 

Meyveler, hücrelerinizi serbest radikal hasarından koruyabilecek antosiyaninler gibi antioksidanlar bakımından yüksektir.
2. Kan şekerini ve insülin yanıtını iyileştirmeye yardımcı olabilir
Meyveler kan şekerini ve insülin seviyelerini iyileştirebilir.

Test tüpü ve insan çalışmaları, hücrelerinizi yüksek kan şekeri seviyelerinden koruyabileceğini, insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabileceğini, yüksek karbonhidratlı diyetlere kan şekerini ve insülin yanıtını azaltabileceğini göstermektedir.

Önemli olarak, bu etkiler hem sağlıklı insanlarda hem de insülin direnci olan kişilerde ortaya çıkmaktadır.

Sağlıklı kadınlarda yapılan bir çalışmada, 5 ons (150 gram) çilek püresi veya ekmekle birlikte bir meyve karışımı tüketmek, tek başına ekmek tüketmeye kıyasla insülin seviyelerinde% 24-26 azalma ile sonuçlandı.

Dahası, altı haftalık bir çalışmada, günde iki kez yaban mersini suyu içen insülin direnci olan obez insanlar, böğürtlen içermeyen meyve sularını tüketenlere göre insülin duyarlılığında daha fazla iyileşme yaşadılar.


Meyveler, yüksek karbonhidratlı yiyeceklerle yenildiğinde veya smoothie’lere dahil edildiğinde kan şekerini ve insülin tepkisini iyileştirebilir.

3. Yüksek lif oranı
Meyveler, çözünür lif de dahil olmak üzere iyi bir lif kaynağıdır. Araştırmalar, çözünür lif tüketmenin gıdanın sindirim sistemi boyunca hareketini yavaşlattığını ve bunun da açlığın azalmasına ve tokluk hissinin artmasına neden olduğunu göstermektedir.

Bu, kalori alımınızı azaltabilir ve kilo yönetimini kolaylaştırabilir.
Ayrıca lif, karışık öğünlerden emdiğiniz kalori miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bir çalışma, lif alımınızı ikiye katlamanın günde 130 kalori daha az emmenizi sağlayabileceğini buldu (17).

Ek olarak, meyvelerdeki yüksek lif içeriği, lifin toplam karbonhidratlardan çıkarılmasıyla hesaplanan, düşük bir net veya sindirilebilir karbonhidrat yüzdesine sahip oldukları anlamına gelir.

İşte 3.5 ons (100 gram) meyvenin karbonhidrat ve lif içeriği.

Meyveler: 11,9 gram karbonhidrat, bunların 6,5’i lif
Böğürtlen: 5,3 gram lif olan 10,2 gram karbonhidrat
Çilek: 2.0 gram lif olmak üzere 7.7 gram karbonhidrat
Yaban mersini: 14,5 gram karbonhidrat, 2,4’ü lif
Çilek için tipik bir porsiyon büyüklüğünün, çeşide bağlı olarak yaklaşık 4.4-5.3 ons (125-150 gram) olduğu ortaya çıkan bir fincan olduğunu unutmayın.

Düşük karbonhidrat içeriği nedeniyle, meyveler düşük karbonhidratlı yiyecek olarak kabul edilir.


Meyveler, tokluk hissini artırmanın yanı sıra iştahı ve vücudunuzun karışık öğünlerden emdiği kalori miktarını azaltabilen lif içerir.
4. Birçok besin maddesi sağlayın
Meyveler düşük kalorilidir ve çok besleyicidir. Antioksidan bakımından zengin olmasının yanı sıra birçok vitamin ve mineral içerir.

Meyveler, özellikle çilekler, C vitamini bakımından yüksektir. Aslında, bir fincan (150 gram) çilek,% 150’lik bir C vitamini sağlar (20).

C vitamini haricinde, tüm meyveler vitamin ve mineral içerikleri açısından oldukça benzerdir.

İşte 3.5 ons (100 gram) böğürtlen porsiyonunun besin içeriği (19):

Kalori: 43
C Vitamini: Günlük ihtiyacın% 35’i
Manganez: RDI’nin% 32’si
K1 Vitamini: Günlük ihtiyacın% 25’i
Bakır: RDI’nın% 8’i
Folat: RDI’nin% 6’sı
3.5 ons (100 gram) ahududu porsiyonunun kalori sayısı, çilekler için 32’den yaban mersini için 57’ye kadar değişir ve bu da onları en düşük kalorili meyvelerden bazıları yapar (20, 21).

Özet
Meyveler düşük kalorilidir, ancak birçok vitamin ve mineral, özellikle C vitamini ve manganez açısından zengindir.
5. İltihapla mücadeleye yardımcı olur
Meyvelerin güçlü antienflamatuvar özellikleri vardır.

Enflamasyon, vücudunuzun enfeksiyon veya yaralanmaya karşı savunmasıdır.

Bununla birlikte, modern yaşam tarzları, artan stres ve yetersizlik nedeniyle genellikle uzun süreli aşırı iltihaplanmaya neden olur.

Krema, Tarçın, Kek, Tereyağı, Meyve suları ve diğerleri gibi gıda ürünleri üreticisi iseniz, ürünleriniz için kesinlikle güçlü ve farklı tatlara ihtiyacınız var, mağazamızdaki birçok farklı lezzeti bulmak için burayı tıklayın.

 
Tell us which flavor you want to try
You can order more than one flavor
Tell us which flavor you want to try
You can order more than one flavor
Overlay Image