kırmız üzün aroması

kırmızı üzün hem lezzet hem sağlık

Üzüm, birçok önemli vitamin, mineral ve amino asidi sağlar, vücudu temizler ve kansere karşı koruduğu söylenir

Üzümün Faydaları:

Kan damarlarını, kalbi ve kan dolaşımını koruyun

Üzümlerin tadı tatlıdır ve meyve suyu yapımında kullanılır ve bu hemen hemen herkesin sevdiği bir tat karışımıdır ve üzümün yayılması herkesin genel sağlığı için iyi bir sebeptir ve bununla ilgili iyi olan şey yiyebilmenizdir. Üzümden hoşlandığınız gibi gerçek çilek üzümüne benzeyen ve çok sayıda içerdiği için antioksidan etkisi olduğu için sağlığımıza çok faydalıdır, yani vücut hücrelerine zarar veren serbest radikalleri zararsız hale getirir ve vücudu hastalıklardan korur, kanser gelişimini önleyebileceğine dair bazı kanıtlar vardır ve OPC, quercetin ve resveratrolün, felç ve kalp krizi dahil olmak üzere çeşitli kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyan kan damarlarına ve ilişkili yüksek tansiyona zarar vermekten koruduğu kanıtlanmıştır.

Kandaki kolesterolü düşürür:

Ek olarak, üzümler yüksek doymamış yağ asitleri içeriği ile karakterize edilir, bu yağ asitlerinin çoğu kandaki zararlı LDL kolesterolü düşürmek için tüketilir, bu da kan damarları, kalp ve kan damarları ile ilgili yaygın hastalıklar için başka bir risk faktörünü azaltır. Yüksek su ve asit içeriği sayesinde dolaşım sistemi. Kabuğu ve tohumları oluşturan meyve ve lif: Üzümler aynı zamanda gerçek bir sindirim motorudur çünkü bağırsakları gerçekten temizler ve bağışıklık sisteminin bizi bakteri ve virüs gibi patojenlerin saldırılarından korumasına yardımcı olur.

Güzellik ürünleri ve steroidler:

Üzümde bulunan B vitaminleri ve E vitamini aynı zamanda sağlıklı cilt, saç ve tırnakları korur; fosfor ve kalsiyum kemik ve dişleri güçlendirir, potasyum sinirler için iyidir ve meyvelerdeki demir sizi enerjik hissettirir. Bu arada üzümler, içtikten hemen sonra enerji artışı da sağlar, bu da yüksek şeker içeriğine rağmen fruktoz şeklinde hızlı kullanılan karbonhidratların yüksek içeriğinden kaynaklanır, üzümler sadece içerdikleri için kişiliğiniz için bir tehdit oluşturmaz. yaklaşık 70 kalori ve bu enerji içeriğine karşılık geliyor. Bir elma veya bir fincan yoğurtta.

Beslenme uzmanı, özellikle kırmızı üzümün hafif çeşitlere göre biraz daha sağlıklı kabul edildiğini, çünkü daha koyu ten renginin de antioksidan etkiye sahip ikincil bir bitki maddesi olduğunu, yani zararlı serbest radikallerle savaştığını açıklıyor. Son olarak, uzman üzümleri çekirdekli yemeyi tavsiye ediyor çünkü daha fazla lif içeriyorlar ve tohumlar antioksidan içeriyor.

İdeal olarak, üzümler, kabuğu ve tohumları da dahil olmak üzere, meyve suyuna sıkılırsa ve hemen ardından içilirse çiğ olarak yenir – eğer meyve suyu uzun süre bırakılırsa, vitaminler en azından kademeli olarak buharlaşır ve bu reaksiyonlar da azalır. kızılcıklar yemek pişirmek veya pişirmek için kullanılır ancak hayır Isıtıldığında bile sağlıklı mineraller, lifler ve fitokimyasallar zarar görebilir.

 

Nasıl saklanır:

 

Knieli, “Üzümleri buzdolabının meyve bölmesinde saklamak en iyisidir” diyor, ancak tatlı, sulu meyveler uzun süre saklanamaz; Satın aldıktan sonraki birkaç gün içinde tüketilmelidir. Diğer meyve türlerinden farklı olarak üzümler yüksek su içeriği nedeniyle donmaya uygun değildir. Düşük sıcaklıklarda hızla buz toplarına dönüşürler ve patlarlar

Meyve suyunda üzüm aromaları:

Taze üzüm suyu, çiğ meyvelerle aynı değerli maddeleri sağlar. Vitaminler zamanla buharlaştığı için suyunu sıktıktan hemen sonra içmelisiniz.

Üzüm çekirdeği yağı.

Üzüm çekirdeklerinden sıkılır ve hücrelerimizi zararlı serbest radikallerden koruyan çok miktarda antioksidan içerir.

 Soğuk preslenmiş yağ, sıcak pres yağından farklı olarak çiğ üzümlerde de bulunan tüm değerli bileşenleri içerdiği ve üzüm çekirdeği yağının ısıtılması kolay olduğu için tercih edilmektedir. Bu nedenle, sadece salataları baharatlamak için değil aynı zamanda sosları pişirmek ve rafine etmek için de uygundur.

 

Kuru üzüm:

Kurutulmuş üzüm çeşidi de birçok sağlıklı madde içerir: “Kurutma işlemi sadece su içeriğini azaltır ve üzümlerin değerli içerikleri kaybolmaz.” Knelli, kuru üzüm yemeyi sevenlerin üzümden çok daha fazla kalori sağladıklarını akılda tutmaları gerektiğini, çünkü 100 gramın aynı üzüm miktarından 200 kalori daha fazla olan 270 kalori içerdiğini ve bazı kuru üzümlerin korunması için kükürt dioksit ile işlendiğini açıklıyor. onların rengi

Glikoz:

Dekstroz, tıpkı her meyvede bulunan fruktoz gibi, kan şekerinin yükselmesine neden olur ve bir süre enerji sağlar. Knelli, “üzümün fruktoz açısından zengin” olduğunu bilir, bu nedenle şiddetli fruktoz intoleransı olan kişiler, Üzümlerle etkileşime girebileceklerinden ve şeker hastaları da çok fazla yememeleri gerektiğinden dikkatli olmalıdır.

Üzümden dekstrozun bar ve şeker şeklinde satın alınabilen dekstrozda da bulunduğunu düşünen herkes.

Krema, Tarçın, Kek, Tereyağı, Meyve suları ve diğerleri gibi gıda ürünleri üreticisi iseniz, ürünleriniz için kesinlikle güçlü ve farklı tatlara ihtiyacınız var, mağazamızdaki birçok farklı lezzeti bulmak için burayı tıklayın.

Tell us which flavor you want to try
You can order more than one flavor
Tell us which flavor you want to try
You can order more than one flavor
Overlay Image