Portakal meyvesı

Portakal hakkında bilmediğiniz ilginç gerçekler

 

Portakal en sevilen meyvelerden biridir.Bu meyvenin bazı parçaları güne başlamak için harika bir yoldur. Ancak portakallar hakkında çok az kişinin bildiği ilginç gerçekler var. Bu yüzden bilmeniz gereken 20 ilginç gerçeği size getirmeye karar verdik..

 

Portakal, C vitamini açısından zengindir ve bu da kanseri önler. Portakal tüketimi, bu vitamin için vücudun günlük ihtiyacını karşılar..

Günde bir portakal, vücudun gerekli potasyum dozunun% 7’sini sağlar

Portakal doyurucu etkiye sahiptir ve antioksidan bakımından zengindir. Bir portakal, gerekli günlük lif dozunun% 12,5’ini içerir.

On sekizinci yüzyılda, bu meyve Fransa’da kozmetik olarak kullanıldı. Portakal kabuğunun cildi gerdiğine ve kırışıklıkların oluşmasını engellediğine inanılıyordu

Eski Yunanlılar portakalın “aşkın meyvesi” olduğuna inanıyorlardı. Biri size portakal verirse kalbini vereceğine inanıyordu

Turuncu, kardiyovasküler hastalıklardan koruma sağlar.

Portakal, Güneydoğu Asya’dan gelir, bu nedenle adı bazı dillerde tam anlamıyla “Çin elması” olarak çevrilir.

Portakal, dünyanın en çok sevilen üçüncü aromasıdır. Birinci ve ikinci sıralar çikolata ve vanilyadır.

En ünlüleri tatlı, kırmızı ve acı olan 600’den fazla portakal çeşidi vardır. Tatlı portakal kategorisinde Valensiya, Yafa ve Göbek yer alır. Kırmızı turuncu, melez bir türdür. Boyut olarak daha küçük, daha kırmızı ve daha hoş kokuludurlar. Acı portakal, çoğunlukla reçel ve alkollü içecek yapımında kullanılır.

Meyvenin iç kısmı 10 dilimden oluşur.

Birçok Avrupalı ​​portakalları çatalla tüketir

Olgunlaştıkça turuncu veya yeşile dönen portakallar vardır.

Geçmişte insanlar portakal suyunun çeşitli toksinler için ideal çözüm olduğuna inanıyorlardı.

Bazı satıcılar portakallara daha çekici bir görünüm ve daha doygun bir turuncu renk vermek için gaz veya balmumu uygular.

Yetiştirilen portakalların yaklaşık% 85’i meyve suyunda kullanılmaktadır

Avrupa’da yaklaşık 500 yaşında bir ağaç var.

Bahçıvanlar, salyangozları ve diğer zararlıları kovduğu için sebzeleri serpmek için kurutulmuş portakal kabuğu kullanırlar.

Genellikle turuncu, kırmızı naylon ağda bulunur. Bu, turunçgillere daha doygun bir renk veren ve daha olgun ve iştah açıcı görünen ticari bir numaradır.

Avuç içi hafif bir basınçla sert bir yüzeye yuvarlanırsa portakal kabuğu çok daha kolaydır. Daha sonra sapın yanında bir daire kesmeniz gerekir ve saçlar meyveden kolayca ayrılacaktır

Portakal, aslında pomelo ve mandalina karışımı olan bir turunçgil meyvesidir.

Krema, Tarçın, Kek, Tereyağı, Meyve suları ve diğerleri gibi gıda ürünleri üreticisi iseniz, ürünleriniz için kesinlikle güçlü ve farklı tatlara ihtiyacınız var, mağazamızdaki birçok farklı lezzeti bulmak için burayı tıklayın.

Tell us which flavor you want to try
You can order more than one flavor
Tell us which flavor you want to try
You can order more than one flavor
Overlay Image