Tatlandırıcılar ve yiyecekler

Gıda ürünlerinde aromalar

Gıda aromaları, lezzetlerini yoğunlaştırmak veya iyileştirmek için gıda ürünlerine eklenen bileşenlerdir.  Genellikle baharatların, otların, tat bileşenlerinin ve renklerin bir karışımı ile temsil edilir ve yağlı, sulu ve toz halinde bir sıvı şeklinde gelir ve şeffaf ve ardından ürünlere harika renkler eklemek veya geliştirmek için renklerle gelir.

Aromalar, çok küçük miktarlarda gıda ürünlerine eklenen çok gerekli bileşenlerdir, ya alkolsüz içecekler, tatlılar, meyve suları vb. Gibi bir ürüne belirli bir lezzet vermek ya da gıda işleme sırasında kaybedilen tadı arttırmak veya telafi etmek için, bu nedenle tatların temel işlevinin işlenmiş gıdalara lezzet katmak olduğu söylenebilir, ancak doğal ürünlerden elde edildikleri için üretim aşamasında önemlidirler ve bunun için ürünler dünya çapında tanıtılmaktadır. Çünkü yiyecek ve içecek üreticileri onlarca yıldır yapay tatlar kullanıyorlar.

Dört çeşit baharat nedir?
Baharatlar, lezzet kalitesi için hoş kokulu veya keskin bir kokuya sahip olan ve pişirme sırasında aroma vermek için kullanılan bitki bazlı bir üründür.  Öte yandan, bir baharat, şekerler, tuzlar ve baharatlar gibi çeşitli aroma bileşenlerinin bir karışımıdır ve bu nedenle baharat, tatlandırıcıların bir alt kümesi olarak düşünülebilir.

Dört temel baharat içeriği türü vardır ve bunlar:

  • tuz
  • Biber
  • Şeker ve tatlandırıcılar
  • Asitler

Bir yemeği baharatlandırdığınızda, bu bileşenlerden yalnızca bir veya daha fazlasını, yiyeceğin temel tadını değiştirmeye yetecek kadar eklersiniz, ancak berrak ve farklı bir tat eklemek için yeterli değildir, biraz tuzun tadı önemli ölçüde iyileştirdiğini unutmayın. kato ve tatlı çeşitleri kendine özgü tadı, Ancak tadı artırılmadığı için aynı kalır ve bu aslında yemek hazırlama sırasında ana lezzetin kaybından kaynaklanmaktadır.

Yiyecek ve içecek şirketleri, birden fazla lezzeti birbiriyle birleştirerek yeni tatlar veya kendi tatlarını talep edebilir veya aroma artırıcı tatlar katarak ürünlerini iyileştirebilir. 2011 yılında satışından yaklaşık 10,6 milyar dolar gelir elde edildi. Dünya çapında tanınmakta, böylece artan penetrasyon ve rekabet yoluyla yaptığı gıda ürünlerinin satışını artırarak küresel pazarda üst sıralarda yer almaktadır.

Çoğu aroma, aroma şirketleri tarafından üretilen hammadde olan koku ve tat bileşiklerinin bir karışımını temsil eder, ancak çok az aroma şirketi, her tat için doğal kaynaklardan elde edilen bir saf kimyasal bileşik kullanır ve aromatik tatlandırıcılar oldukları için yapay vanilya aromalarını fark edebiliriz. berrak ve farklı bir tada sahip ve iyi türleri doğal özlere eklenmiş ve sadece bileşik kimyasallardan yapılan kötü olanlar arasında farkla, aynı durum çilek, yeşil elma, muz vb. yapay tadı için de geçerlidir.

Lezzet, yeni ve farklı tatlar geliştirmek için kimyasal aroma konusundaki bilimsel bilgiyi yaratıcılıkla birleştiren “lezzet uzmanı” olarak adlandırılan özel olarak eğitilmiş bir bilim adamı tarafından yaratılır.  Lezzet yaratma, lezzet uzmanı müşteriden bir özet aldığında başlar ve özet olarak müşteriler, gereken aroma türünü, hangi alanda kullanılacağını ve herhangi bir özel gereksinimi (örneğin, aroma tamamen olmalıdır) iletmeye çalışır. doğal), bazen iletmek zor olabilir Müşteri ve uzman arasındaki fikir Çoğu insan aromaları tanımlama yeteneğine sahip olmadığından, lezzet uzmanı mevcut kimyasal bileşenler hakkındaki bilgisini belirli bir formül oluşturmak ve kurmak için kullanır. Özel ekipman ve elektronik tartı üzerinde doğru ağırlık ile tat, müşteriye test edilmek üzere sunulur.Doğru lezzeti bulmadan önce müşteriden gelen geri bildirimlerle kopyalar.

Şirketimiz, müşteriye göndermeden önce tat için duyusal tat testleri üzerinde çalışmakta veya kendisine tahsis edilen uygulamada lezzetin tamamen işe yarayacağından emin olmak için tat bilimi uzmanlarının çalıştığı “duyusal alanda” daha fazla araştırma yapmak için çalışmaktadır. ve bu, yalnızca son tüketici tarafından yenildiğinde açığa çıkacak şekilde İşleme veya pişirme sırasında lezzet verme ve koruma için teknikler gerektirir.

Elde edilen aroma, yalnızca bir aroma veya tat karışımının varlığıyla değil, aynı zamanda bunların konsantrasyonları ve dağılımı ile de belirlenir; bu nedenle, tatlandırılmamış bir bileşen yiyeceklere veya içeceklere eklense veya çıkarılsa bile, bu nihai lezzeti önemli ölçüde etkileyebilir. Gerçek aroma bileşenlerinin konsantrasyonlarını seyreltir veya değiştirirse.

Krema, tarçın, kek, tereyağı, meyve suları gibi gıda ürünleri üreticisi iseniz, ürünleriniz için kesinlikle güçlü ve farklı tatlara ihtiyacınız var, mağazamızdaki birçok farklı lezzeti keşfetmek için burayı tıklayın.

Krema, Tarçın, Kek, Tereyağı, Meyve suları ve diğerleri gibi gıda ürünleri üreticisi iseniz, ürünleriniz için kesinlikle güçlü ve farklı tatlara ihtiyacınız var, mağazamızdaki birçok farklı lezzeti bulmak için burayı tıklayın.

Tell us which flavor you want to try
You can order more than one flavor
Tell us which flavor you want to try
You can order more than one flavor
Overlay Image